Nasze Laboratorium wspiera prace B+R nad innowacyjnymi wyrobami medycznymi i bada ich biokompatybilność.

LAB

Wstęp

Wyroby medyczne zgodnie z norma ISO 10993 muszą przejść szereg badań biokompatybilności, czyli oceny biologicznej.

Nasze laboratorium powstało by zaspokoić potrzebę prowadzeń tych badań, niezbędnych do certyfikacji wyrobów medycznych, opracowanych przez dział Badań i Rozwoju.

W trakcie prowadzonych pierwszych badań okazało się, że Laboratorium ma duży potencjał rozwoju i z powodzeniem może rozszerzyć swoją działalność o prace B+R nad innowacyjnymi wyrobami medycznymi, wspierając dział Badań i Rozwoju specjalistyczną wiedzą i sprzętem.

Obecnie nasze laboratorium prowadzi badania in vitro z zakresu biomedycyny i biologii molekularnej.

Osiągnięcia

Obecnie wykonujemy większą część badań in vitro wymaganych przez normę ISO 10993 do certyfikowania produktów medycznych.
Współpracujemy z najlepszymi instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi w Polsce. Dzięki specjalistom i posiadanemu zapleczu aparaturowemu realizujemy bardzo skomplikowane projekty.

Technologie i sprzęt

W laboratorium dysponujemy sprzętem pozwalającym na realizację badań in vitro z zakresu biomedycyny i biologii molekularnej.

  • Technologie

    Techniki biologii molekularnej, hodowle komórek eukariotycznych ludzkich (zdrowych i nowotworowych), hodowle komórek eukariotycznych zwierzęcych, Spektrofotometria UV-VIS, Mikroskopia.

  • Badania

    Cytotoksyczność, Genotoksyczność, Działanie drażniące, Test immunoenzymatyczny, Pomiar pH, Zawartość endotoksyn bakteryjnych, Wykrywanie obecności DNA Mycoplasma sp, Badania inne.

  • Sprzęt

    Komory laminarne (BSL-2), wagi analityczne, spektrofotometr UV-VIS, czytnik mikropłytek, autoklawy, pH metr, mikroskopy świetlne z kamerami, mieszadło magnetyczne, vortex, inkubatory do hodowli komórek, termoblok, dynamometr z ruchomym statywem, łaźnie wodne

  • Projekty

    Opracowanie nowego wyrobu medycznego lub prowadzenie badań wyrobów już istniejących. Badania biokompatybilności wyrobów medycznych do ich certyfikacji. Partycypujemy w działalności naukowej: projekty z zakresu badań podstawowych.

Współpraca naukowa

Współpracujemy z najlepszymi instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi w Polsce. Posiadany potencjał w postaci kapitału ludzkiego i zaplecza aparaturowego pozwala nam na realizację bardzo skomplikowanych i nawet pozornie niemożliwych do wykonania projektów.

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk – Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący
Klinika Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny Klinika Onkologii
Wojskowy Instytut Medyczny
Europejski Instytut Inżynierii Biomedycznej Europejski Instytut Inżynierii Biomedycznej
Zakład Medycyny Regeneracyjnej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii Zakład Medycyny Regeneracyjnej
Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii
Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska Wydział Chemiczny
Politechnika Warszawska
Zakład Projektowania Materiałów, Politechnika Warszawska Zakład Projektowania Materiałów
Politechnika Warszawska
Zakład Materiałów Ceramicznych i Polimerowych, Politechnika Warszawska Zakład Materiałów Ceramicznych i Polimerowych
Politechnika Warszawska
Polskie Towarzystwo Medycyny Regeneracyjnej Polskie Towarzystwo Medycyny Regeneracyjnej

Planowany jest dalszy rozwój Laboratorium tak abyśmy mogli wykonywać na miejscu pełne spektrum badań oceny biologicznej wyrobów medycznych wymaganych przez normę ISO 10993.
Pełne spektrum badań obejmuje:

  • cytotoksyczność,
  • działanie uczulające,
  • działanie drażniące/reaktywność śródskórna,
  • toksyczność ostrą,
  • toksyczność podostrą,
  • genotoksyczność,
  • implantację,
  • hemokompatybliność